Pivo patří bezesporu mezi nejoblíbenější nápoje nejen v České republice, ale po celém světě. Kromě toho, že je výborné na zahnání žízně především v horkých letních dnech a skvělé na slehnutí po chutném obědě, nabízí pivo i blahodárné účinky na lidský organismus.
Podle švédských vědců dokonce pivo může ochránit naše srdce. Platí to ovšem jen v případě, že si zajdete opravdu na jedno, nadmíra piva stejně jako jiného alkoholu vám spíše uškodí.
Co se týče pozitivního vlivu na zdraví, je na tom pivo dokonce stejně jako červené víno.
„Pokud se obojí pije mírně a ve správnou dobu, pivo se červenému vínu, co se týče prospěšnosti pro zdraví, naprosto vyrovná,“ řekl lékař Ondřej Nývlt ze Světa zdraví.
A pivu se podle něj není nutné vyhýbat ani při držení diety, jen je potřeba pít přiměřené množství a ve správnou dobu. Pivo totiž neobsahuje cholesterol ani jiné tuky a je kaloricky chudší než třeba jablečná šťáva, mléko nebo kolové nápoje. Na druhou stranu má velmi vysoký glykemický index a tak se příliš nehodí k pití večer.
Studie publikovaná ve skandinávském Journal of Primary Health Care sledovala 1500 žen po dobu téměř padesáti let. Vědci u žen sledovali množství vypitého piva, vína a tvrdého alkoholu a následný výskyt srdečních příhod, mrtvice, cukrovky a rakoviny. Studie ukázala, že ženy, které pily střídmě pivo (což vědci definují, jako jednou nebo dvakrát týdně) dostaly srdeční záchvat o 30 procent méněkrát.
Doktorka Andrea Giancoliová, odbornice na výživu z Los Angeles a milovnice piva uvedla pro server prevention.com, že podle této studie konzumace piva párkrát do týdne může snižovat riziko srdečního infarktu více než konzumace vína.
A jaké další zdravotní výhody mírná konzumace piva přináší?
Snížené riziko ledvinových kamenů
Doktorka Giancoliová uvedla, že díky vysokému obsahu vody hydratuje pivo daleko lépe než víno a tím je samo o sobě prospěšné pro udržení zdravé funkce ledvin.
Pivo navíc působí jako diuretikum, což může být důvod, proč mají pivaři oproti konzumentům tvrdého alkoholu snížené riziko ledvinových kamenů.
Odborníci také spekulují o tom, že by chmel mohl napomáhat tomu, aby se v ledvinách neusazoval vápník, který je spojován s výskytem ledvinových kamenů. Odborná analýza vědců z Brigham and Women’s Hospital v Bostonu z roku 2013 dokonce ukázala, že pravidelní pivaři mají o 41 % snížené riziko vzniku ledvinových kamenů.
Pivo může přispívat k silnějším kostem
Pivo je považováno za jeden z nejbohatších zdrojů křemíku, který patří mezi esenciální stopové prvky a podílí se na tvorbě a výstavbě pojivové tkáně. Křemík má pozitivní vliv na mineralizaci a tvorbu kostí a chrupavek.
Zvýšením obsahu křemíku ve stravě se také zvyšuje obsah vápníku v kostech a působí tak proti osteoporóze. Tým vědeckých pracovníků z University of California analyzoval 100 druhů piv a zjistil, že piva s vyšším obsahem chmelu jsou významným zdrojem křemíku, který podporuje tvorbu kostní hmoty. Křemík rovněž posiluje imunitní systém
Pivaři mají snížené riziko cukrovky druhého typu
Jelikož konzumace piva zvyšuje produkci žluči, může pomoci ke snadnějšímu trávení sytých a mastných pokrmů. Ve studii z Harvard School of Public Health z roku 2011 vědci zjistili, že muži ve středním věku, kteří navýšili svůj denní příjem piva na jednu až dvě sklenky, měli během čtyř let o 25 % snížené riziko cukrovky 2. typu.
Odborníci u těchto mužů rovněž zaznamenali zlepšení hladin krevního cukru a zvýšení hodnot adiponektinu, hormonu, který zvyšuje citlivost na inzulin.
Pivo snižuje hodnoty cholesterolu
Pivo je výborným zdrojem rozpustné vlákniny, která podporuje správné fungování trávicího systému a pomáhá snižovat hladinu cholesterolu. Tmavší piva mohou přitom obsahovat až 3,5 gramů rozpustné vlákniny na jeden litr. Doktorka Giancoliová tvrdí, že čím tmavší pivo, tím více vlákniny.
„Alkohol obecně – je jedno, zda pivo nebo víno – působí na zvyšování hladiny dobrého HDL cholesterolu, a to až o 10 procent. Ale pozor, v opravdu mírném množství. U piva jde zhruba o 0,3 – 0,5 litru denně a u vína cca dvě deci,“ uvedl doktor Nývlt a upozornil, že alkoholu by se rozhodně měly vyhýbat těhotné ženy, lidé, kteří berou léky, abstinující alkoholici a lidé s nemocnými ledvinami či játry. Vzhledem k vysokému glykemickému indexu není pivo vhodné ani pro diabetiky.
Obsahuje velké množství živin
Podle doktora Ondřeje Nývlta je ze zdravotního hlediska u piva důležitá jeho antioxidační schopnost.
„Antioxidanty obsažené v pivu účinně bojují proti volným radikálům, a tak zabraňují jejich škodlivému působení v našem organismu,“ vysvětlil a vyjmenoval, že nejdůležitějšími jsou selen, vitamin C a E nebo polyfenoly a flavoniody.
Ze sladu a chmele pochází široké spektrum polyfenolů, které chrání např. před aterosklerózou. Na rozdíl od vína obsahuje pivo velké množství vitaminů. Obsahuje všechny vitaminy skupiny B, přičemž nejdůležitější je B2 riboflavin a B6 pyridoxin, dále vitamin H, vitamin PP a další. Navíc v něm najdete více než 30 minerálů a stopových prvků, pocházejících většinou ze sladu.